HOG’s formænd gennem tiden
 

- Redigeret indlæg af Niels Berg i HOG’s jubilæums skrift ”100 år i samspil med byen 1909 – 2009”

Formænd

Dato

Bemærkning

Johannes Bennekov

1909

Hinnerup Ungdoms- og Idrætsforening HOG

Vito Mikkelsen

30/10-1935  -     30/04-1936

 

 

Aage Berthelsen

30/04-1936  -     29/04-1937

 

 

Ingolf Berthelsen

29/04-1937  -     20/01-1938

 

 

Politibetjent Thomsen

20/01-1938  -     09/11-1938

 

 

Vitto Mikkelsen

09/11-1938  -     27/11-1940

 

 

Svend Bang Thygesen

27/11-1940  -     12/04-1943

Fratrådt p.g.a. sygdom

 

Ejnar Sørensen

12/04-1943  -     21/12-1943

 

 

N.K. Sejersen

21/12-1943  -     25/01-1945

Fratrådt i utide

 

H. Bjerregaard

25/01-1945  -     08/11-1945

 

 

Frode Knudsen

08/11-1945  -     06/11-1946

 

 

Alfred Norup

06/11-1946  -     20/05-1947

Fratrådt i utide

 

Thorvald Bennekov

20/05-1947  -     30/10-1947

Midlertidig formand

 

A. de Place

30/10-1947  -     27/10-1949

 

 

Aksel Nielsen

27/10-1949  -     1953

 

 

Ole. B. Nielsen

-        09/02-1964

 

 

Søren Gregersen

09/02-1964  -     01/02-1965

 

 

Erik Pedersen                     

01/02-1965  -     03/02-1969

 

 

Ingvar Toft  

03/02-1969  -     16/11-1970

 

 

Ole Nybro Christensen

16/11-1970  -     1972

 

 

Arne Trosborg                     

1972              -     1982

 

 

Niels Berg

1982              -     1987

 

 

Hans Jørgen Nysten

1987              -     1993

 

 

Niels Jørgen Sørensen

1993              -     2002

                     

 

Søren Eriksen

2002              -     2017

 

 

Peter Bager

2017              -    

 

 






 

 

 

Hinnerup og Omegns Gymnastikforening    |    Ådalsvej 94    |    8382 Hinnerup    |    Tlf. 86985530